Viseltes ugyan, de a klubban most néztük meg egy hete közösen.
Klasszikus trash-darab, amikor barátaimnak először említettem a címet, nem hitték el, hogy ilyen film valóban létezik. (Nem is: ahány ház, annyi néven hívják, van itt Master of the Flying Guillotine-től a Macht der Giganten-ig minden.)
A sztori kung-fu berkekben oly egyszerű, mint egy puszta kézzel bevert százas szög: a vak szerzetes tanítványainak megöléséért bosszút esküszik az egykarú bokszoló ellen, aki az általa vezetett harcművészeti iskolával éppen egy szabályokat nélkülöző nemzetközi harcművészeti tornán vesz részt. Itt a kínaiakon kívül persze mindenki büdös köcsög, különösen a köpködős paraszt, babonás muay-thai harcosra vannak kiakadva a film készítői. Minden nézőben mély nyomokat hagy továbbá a mongol birkózó küzdelme (különösen óvodai színkörbe illően előadott fulladásos halála), és a felejthetetlen jógi. Képzeljünk el egy indiainak beöltöztetett kínait, aki időnként kétméteresre tudja kinyújtani a karjait! Akárhanyadszor látom, a hatás garantált.
Az egykarú harcos természetesen leszámol az összes rohadt barbár köcsöggel, plusz a repülő guillotine-t kezelő vak szerzetessel is. E végső csatában mutatkozik meg a film mélyen gyökerező, vérbeli PC-szépsége: a vak harca a mozgáskorlátozottal. Azt hiszem, ezt nem is kell különösebben elemeznem, magáért beszél. Már ha valaki el tudja egyáltalán képzelni, anélkül, hogy életében egyszer látott volna ehhez hasonlót.
A "színészek" tényleg kiválóan mozognak, semmi CGI (ja, gyerekek, volt egy olyan korszak, amikor a díszletet, ha kartonpapírból és hungarocellből is, de TÉNYLEG meg kellett építeni, és azt a Godzillának beöltöztetett statisztával TÉNYLEG szét kellett veretni), és a kifejezetten erre a célra kifejlesztett sztori sikoltva követeli a különböző kung-fu- és egyéb harcművészeti stílusok, valamint egzotikus fegyverek látványos seregszemléjét. A low-budget igazi diadala, amikor a hiányzó pénzt hajmeresztő - egyébként meg teljesen logikátlan - ötletekkel próbálják pótolni. És a csoda bekövetkezik: a sok szempontból vérgagyi eredmény egy pillanatig sem unalmas!
Végül kapaszkodjunk meg: az imdb 7 pont fölé értékeli, és a bejegyzések szerint ez Tarantino kedvenc kung-fu filmje. Valóban, a Kill Bill első részében a perverz japán iskoláslánynak van egy, a repülő guillotine-ra kinézetben meglehetősen hasonlító eszköze, de ez már beteg. A japán beteg.
Kilenc harapást is megérdemel, már ha a fogsort ki nem rúgják közben.